Gabriel Kozsar

Link menu - dev purpose
14. May 2024 , 13:32:32 GMT +1® “Signs and symbols rule the world, not words nor laws.”

Čo je to OSS?

Čo je to Open Source?

Za Open Source sa pokladajú také aplikácie, ktoré sú šírené so zachovaním určitých práv a slobôd pre ich koncového užívateľa (čiže používateľa licencie). Ide o práva spúšťať program za akýmkoľvek účelom, študovať ako program pracuje a prispôsobiť ho svojim potrebám (predpokladom k tomu je prístup k zdrojovému kódu), redistribuovať kópie podla slobodnej vôle, vylepšovať program a zverejňovať tieto zlepšenia.

Čo je to zdrojový a objektový (binárny) kód?

Ako zdrojový kód či zdrojový text sa označuje text počítačového programu zapísaný v niektorom (obvykle vyššom) programovacom jazyku. Tento text je potom predlohou (zdrojom) pre iný počítačový program, ktorý ho buď priamo prevádza (tzv. interpretuje), alebo z neho vytvorí samostatne spustiteľný súbor. Objektový (binárny) kód potom vytvára kompilátor zo zdrojového kódu programu.

Vzťah medzi Open Source a Free Software (slobodný softvér)

Oba pojmy, teda Open Source a slobodný software (angl. Free Software), je možno používať ako synonymá. Rozdiel medzi obidvoma pojmami je viac ideologický, resp. filozofický, ale základná idea zdieľania súborov (zdrojového kódu) je rovnaká. V praxi teda obidva pojmy majú v zásade zhodný obsah, čiže ide o distribúciu softvéru takým spôsobom, že koncový užívateľ má vždy právo na získanie zdrojového kódu programu a ďalej má právo tento zdrojový kód upravovať a distribuovať.

Čo je to licencia?

Akým spôsobom máme právne so softvérom (programom) zaobchádzať určuje právny dokument tzv. licencia, ktorá je pripojená k počítačovému programu, a v ktorom sú uvedené práva a povinnosti zmluvných strán (vo väčšine prípadov práva a povinnosti používateľa licencie). A práve podla druhu licencii, resp. podľa spôsobu a rozsahu užívania počítačového programu môžme potom počítačové programy (softvér) rozdeľovať na Open Source, Shareware, Freeware, tzv. proprietárny softvér (uzatvorený softvér) a iné.

Zdroj : skosi.org